Muzea w Londynie

Ważna informacja! W Londynie wstęp do wielu muzeów jest bezpłatny. A wśród nich te warte polecenia. Czy jest to  sztuka przez duże "S"? 
Jakie muzea są bezpłatne?

  • British Museum
  • Museum of London
  • National Gallery
  • National Portrait Gallery
  • Museum of Docklands
  • National Maritime Museum
  • Science Museum
  • Natural History Museum
  • Victoria&Albert Museum
Podczas swojego pierwszego pobytu w Londynie w 2012 postawiłam na ilość, zwiedziłam sporo muzeów a potem zrozumiałam, że nie tędy droga. Po 4 latach nie pamiętam z wizyty w Muzeum Viktorii i Alberta praktycznie nic - tyle że były tam ładne suknie. Z Museum of London zapamiętałam, że w 1666 roku był wielki pożar w mieście. Uważam, że nie należy stawiać na ilość, lecz jakość. Można pójść do muzeum, którego zbiory nas  interesują, na godzinę-dwie godziny i zobaczyć mniej, ale coś z tego wynieść. Warto też się do takiej wizyty przygotować: przeczytać o tym, co będziemy oglądać, znać kontekst historyczny
Podczas tego pobytu odwiedziłam National Gallery i Museum of Docklands.
W pierwszym miejscu najbardziej interesowały mnie obrazy impresjonistów. Nazwa nurtu "impresjonizm" pochodzi od obrazu Monet o tytule "Impresja, wschód słońca".
National Gallery

National Gallery

National Gallery, taką reprodukcję powieszę u mnie w pokoju

W sklepie muzealnym można kupić reprodukcje różnych obrazów i różne drobiazgi związane ze sztuką. 
National Gallery, ten obraz sama kiedyś namalowałam, oczywiście nie oryginał;)
Zadanie dla Was po przeczytaniu tego postu. Spróbujcie namalować własną wersję znanego obrazu farbami, pastelami lub narysować kredkami. Dobra zabawa murowana i też możliwość odstresowania się, zapomnienia o codzienności;)
National Gallery
National Gallery

Trafalgar Square


W Muzeum Doków poznałam historię portowego Londynu. Największe wrażenie zrobiły na mnie opowieści o handlu niewolnikami i trójkąt handlowy: z Anglii towary płynęły do Afryki, za nie byli sprzedawani niewolnicy, którzy na statkach płynęli do Ameryki a z tej z kolei do Anglii trafiły niedostępne tu towary. 1/3 niewolników podczas podróży, która przebiegała w bardzo złych warunkach, umierała. Dzisiaj Afroamerykanie wydają się być integralną częścią populacji Stanów  Zjednoczonych. Trudno sobie wyobrazić, że kiedyś osób o ciemnych kolorze skóry w tym kraju nie było. Ciekawą częścią wystawy jest uliczka portowa ze sklepami, różnymi punktami świadczącymi usługi. Chętnie wrócę do tego muzeum kiedyś. Londyn był kiedyś największym portem na świecie, Anglia była potęgą, miała wiele kolonii, o czym przypomina to muzeum.
Canary Wharf

Muzeum Doków

Muzeum Doków

Muzeum Doków

Szkoda, że Tate Modern nie jest bezpłatne. Znajdują się tam zbiory sztuki współczesnej, mnie interesuje szczególnie sztuka XX wieku.

Nie byłam w British Museum, ale odwiedzili je moi towarzysze wycieczki. Są tam zgromadzone ogromne zbiory o wartości archeologicznej. Trzeba przyznać, że zostały one zabrane (zagrabione) z różnych części świata. Eksponaty tu prezentowane mają ogromną wartość, są unikatowe.
British MuseumBritish Museum


Komentarze

Popularne posty