Zima w Poznaniu

Ostatnio miałam możliwość być w Poznaniu w lutym 2015. Chciałam się z Wami podzielić moimi pomysłami na to, co warto podczas krótkiej wizyty w Poznaniu zobaczyć. Nie była to moja pierwsza wizyta w tym mieście, więc też atrakcje, które wybrałam, nie znajdują się na liście podstawowych zabytków/aktywności.

  • Rogalowe Muzeum Poznania
W muzeum można wziąć udział w godzinnym pokazie, podczas którego zobaczymy, jak przygotowuje się rogale świętomarcińskie, posłuchamy ciekawych historii, nauczymy się słów związanych z poznańską gwarą. Można także spróbować oryginalnego rogala. Mi się bardzo podobała wizyta w muzeum. Nauczyłam się takich słów jak "mela", "gzub", "szczun". Widziałam że dzieci w wieku 7-10 lat też były zadowolone. Uważam jedynie, że porcja do degustacji była trochę za mała. Rozbudziła apetyt  i skłoniła nas do zakupu rogali w muzealnym sklepie. Rogale są dostępne przez cały rok, najwięcej spożywa się ich 11 listopada z okazji imienin Marcina. Przeczytałam że 9-11.11.2015 zostanie upieczonych w Poznaniu 1mln rogali.

Rogale świętomarcińskie

Rogale świętomarcińskie
  • Jednym z moich ulubionych miejsc jest Palmiarnia. Warto tu zajrzeć szczególnie zimą, kiedy na dworze jest mroźnie. Wtedy odczujemy ten kontrast. W środku jest ciepłe, wilgotne powietrze.Oprócz roślin z różnych stref klimatycznych oglądać tu można żywe ptaki, egzotyczne ryby i inne zwierzęta. Szklarni jest kilka, są one połączone, nasza podróż przez "dżunglę" może zająć trochę czasu. Ja byłam tu już dwa razy i chętnie się wybiorę w przyszłości. Ze szklarni można przejść do kawiarni i skosztować coś dobrego.
    W kawiarni w Palmiarni
  • Jezioro Rusałka
Wspaniałe miejsce na odpoczynek nad wodą. Można zrobić sobie wycieczkę rowerową lub spacer wzdłuż brzegu. Zbiornik jest chętnie odwiedzany przez wędkarzy, zwłaszcza w weekendy. Występuje tu wiele gatunków ryb, np. karp, szczupak, leszcz.
Jezioro powstało w 1943 w wyniku przymusowej pracy Żydów osadzonych przez hitlerowców na terenie Poznania. Obecnie patrząc na to miejsce ciężko sobie wyobrazić iż jego geneza wiąże się z takim cierpieniem ludzi.
Można zajrzeć do restauracji "Rusałka Sama frajda", która została otwarta kilka miesięcy temu. Umożliwia  ona ciekawe spędzenie wolnego połączone z dobrym jedzeniem. Na stronie jest oferta andrzejkowa: Marzysz o niezapomnianych Andrzejkach? Rusałka Sama frajda proponuje Ci wyjątkowe menu inspirowane lasem oraz wodą, dostępne tylko przez jeden dzień- w magiczny Andrzejkowy wieczór!"
Jezioro Rusałka

Jezioro Rusałka
  • Poznański rynek
Jest kolorowy i piękny. Warto zwrócić uwagę na kamieniczki i ratusz. O godzinie 12 w południe otwierają się drzwiczki na wieży zegarowej i można zobaczyć koziołki, które są symbolem miasta. Według legendy koziołki uciekły na wieżę ratusza, bo miały stanowić główne danie na uczcie. O tym  i innych symbolach Poznania można przeczytać w tym poście, na tym blogu są ciekawe poznańskie historie (klik).
Rynek

Ratusz widziany z Rogalowego Muzeum

Rynek
Koziołki o 12 w południe


Co można zrobić zimą poza tym? 
Wybrać się na łyżwy lub na spacer po Starówce.
Pozostałości murów miejskich


Poznań ma wiele do zaoferowania, co postaram się Wam pokazać w kolejnych postach poświęconych temu miastu.

Komentarze

Popularne posty