Moda na murale we Wrocławiu


We Wrocławiu jest obecnie około czterdziestu murali . Wiedzieliście, że aż tyle? Stanowią  one atrakcję turystyczną, jako forma street artu stają się wizytówką miasta.
Są one porozrzucane po całym mieście. Kilka z nich znajduje się w podwórku przy ulicy Ruskiej. Jest tam też ściana z neonami i klubokawiarnia Neon Side.
Mural przy ul. Ruskiej

Mural przy ul. Ruskiej

Mural przy ul. Ruskiej

Wiele murali jest rozlokowanych w dzielnicy Nadodrze. Powstała strona Artystyczne Nadodrze, która skupia artystów, rzemieślników, restauratorów i właścicieli kawiarni. Przygotowano mapkę z okolicznymi miejscami wartymi odwiedzenia.  Są na niej oznaczone też murale, te obecne i te już nieistniejące.
Mapka atrakcji Nadodrza ze strony www.artystycznenadodrze.pl


Spacer po Nadodrzu można rozpocząć od muralu przy ulicy Drobnera, na skrzyżowaniu z ulicą Łokietka. Znajduje się tam mural przedstawiający bramę do Nadodrza. Przy ulicy Cybulskiego są dwa kolejne murale. Na muralu Erica il Cane’a widać świnkę w czerwonych kozakach grającą na akordeonie.  Mural BluBlu pokazuje skąpca/chciwca śpiącego z głową na poduszce wypełnioną kosztownościami. Przy ul. Jedności Narodowej 59a w podwórku zobaczymy mural z pacynkami Jackiem i Agatką i hasłem namawiającym do dobrego współżycia społecznego. Mural „Od pustki do życia” Remeda przy ul. Ptasiej 22 przedstawia postać, która ma jedną rękę odciętą a drugą chwyta się za serce. W swoje ciało ma wpisane słowa, które mają wyjaśniać, o co tu tak naprawdę chodzi.
Mural przy ul. Drobnera, skrzyżowanie z ul.Łokietka

Mural przy ul. Cybulskiego 15

Mural przy ul. Cybulskiego 10

Mural na Nadodrzu

Mural na Nadodrzu
Mural przy ul. Ptasiej 22
Mural przy ul. Jedności Narodowej 59a

Na Wyspie Słodowej są także murale, jeden autorstwa BluBlu. Przedstawia on Wrocławską Statuę Wolności, która jest ubrana w sukienkę z tysiąca kłódek i klamek. Kobieta ta jest w trakcie połykania klucza, która to czynność pozbawi ją wolności.  Inny mural znajdujący się w sąsiedztwie autorstwa Zbioka przedstawia czerwono-czarnego krasnala.

Inspiracją przy tworzeniu tego posta była dla mnie książka: „Wrocław. Ogarnij miasto. Miejski przewodnik subiektywny” autorstwa  Magdaleny Kalisz i Doroty Szopowskiej.


Jakie są Wasze ulubione murale?
A kto wie, gdzie znajduje się ten mural? ;)

Komentarze

  1. Jest tego sporo we Wrocławiu , chociaż wielu nie widziałem, niektóre kojarzę ;)
    Co do tego ostatniego, żyję tym muralem ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty