Suwalszczyzna: spływ kajakowy

Będąc na Suwalszczyźnie powinno się koniecznie choć raz przepłynąć kajakiem. Do wyboru są różne trasy, można dopasować długość wycieczki do sprawności fizycznej. Ja każdego roku biorę udział w spływie kajakowym. Płynęłam po jeziorze Wigry i rzece Czarna Hańcza. Słowo "Wigry" zostało nadane przez Jaćwingów i oznacza "kręty", "zygzakowaty". Wigry z lotu ptaka przypominają literę "S". Czarna Hańcza jest najdłuższą rzeką Suwalszczyzny. Podobno ma dwa oblicza: wypływając ze źródeł jest to wartka rzeka, ja płynęłam nią już po opuszczenia jeziora Wigry, kiedy staje się leniwą rzeką, nurt jest słaby. Kilka firm organizuje spływy kajakowe i na trasie spływu spotyka się innych kajakarzy. Dla okolicznych mieszkańców jest to możliwość zarobku: płynąc Czarną Hańczą można kupić świeże jagodzianki, jabłecznik, inne przetwory lub zrobić sobie postój w ogródku graniczącym z rzeką. Okoliczni mieszkańcy mają często stoliki przygotowane dla gości. 
Wpływamy w Czarną Hańczę
We wsi Wigry znajduje się zespół klasztorny. Półwysep Wigierski był wcześniej wyspą. Jaćwingowie założyli tu swoje grodzisko. Później znajdował się tu dwór książąt litewskich a następnie królów polskich. Warto wejść na wieżę zegarową w zespole w klasztornym, obejrzeć kościół. W eremach (domkach) zakonnicy wiedli pustelnicze życie.

Klasztor na Wigrach

Ci, którzy wolą wycieczki po terenach, na których rzadko spotyka się innych ludzi, mogą wybrać rzekę Marychę. Spływ można rozpocząć we wsi Zelwa, gdzie znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych. Rzeka płynie spokojnie, jest zarośnięta, ale na spokojną trasę w sam raz. Kilkaset metrów na wschód od Zelwy rozpościera się rezerwat "Kukle", który obejmuje rzekę Marychę na odcinku 5 kilometrów, zatorfione doliny i okoliczne pagórki. 

rzeka Marycha

rzeka Marycha
Przyjemne zejście do wody

spokojna rzeka

Spływ na Marysze

Cisza i spokój. Bliski kontakt z naturą. Czasem w szuwarach coś się poruszy, jakiś ptak wzbije się do lotu. Wspaniałe miejsce na aktywny wypoczynek z dala od miasta;) 
Żaba pozuje

Komentarze

Popularne posty