Suwalszczyzna: Berżniki, Sejny

Berżniki - tło historyczne

Ta obecna wieś była najstarszym miastem na Suwalszczyźnie. Początkowo nazwa brzmiała "Berzniki" od jaćwieskiego słowa oznaczającego brzozę. Dwór w Berznikach założono w puszczy w 1525 roku, obok niego postawiono kościół. W połowie XVI wieku dwór przejęła królowa Bona. Miasto rozwijało się do XVIII wieku, w XIX wieku zaczęło podupadać. Przyczyną były m.in wojny szwedzkie i epidemia dżumy. Berzniki utraciły prawa miejskie w 1895 roku i nie udało im się już odzyskać.

Berżniki - ważne miejsca

 • Trójkątny placyk w środku wsi - był kiedyś rynkiem. Przy tym placu (za przystankiem autobusowym) mój dziadek sadził kilkadziesiąt lat temu jako chłopiec drzewo ze swoim nauczycielem. Drzewo stoi do dziś.
 • Drewniany kościół na wzgórzu pochodzący z połowy XIX wieku. Kościół ten w ostatnich latach został odnowiony dzięki zawzięciu obecnego księdza. Ksiądz jest  przedsiębiorczy, energiczny i dzięki niemu coś się w Berżnikach dzieje. W tym roku byłam w tym kościele na koncercie organowym - podczas remontu wymieniono także organy.
 • Drewniana plebania XVIII wieku posiadająca ganek i wyglądem przypominająca dworek 

 • Cmentarz z pomnikami upamiętniającymi poległych walczących
  Kościół w Berżnikach

  Kościół w Berżnikach

  Cmentarz w Berżnikach


  Kto widzi grzyby znalezione w lesie?
W Berżnikach jest kilka jezior, z których mogą korzystać mieszkańcy i goście przyjeżdżający do gospodarstwa agroturystycznego. Poza tym rozciągają się  pola, na których pracują okoliczni rolnicy. W lasach w okresie letnim można znaleźć sporo malin, poziomek czy jagód.

Sejny - tło historyczne

Jest to miasto blisko granicy z Litwą. Jedną trzecią mieszkańców stanowią Litwini. Miasto powstało na początku XVI wieku. 
Po I WŚ toczyły się walki o Sejny między Polakami i Litwinami. Ostatecznie wytyczono linię Focha, która pokrywa się niemal całkowicie z dzisiejszą granicą polsko-litewską

Sejny - ważne miejsca

 • Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z pocz. XVII wieku, przebudowana w XVIII wieku. Najcenniejszym zabytkiem jest gotycka figura Madonny Szafkowej z ok. 1400 roku.
 • Zabudowa wokół rynku z XIX wieku. 
 • Biała Synagoga, powstała w latach 1860-1870. 
 • Muzeum Ziemi Sejneńskiej, znajduje się tu też Punkt Informacji Turystycznej, gdzie można otrzymać bezpłatne materiały i skorzystać z komputera z dostępem do Internetu

Gdzie zjeść? Dania kuchni litewskiej i regionalnej serwowane są w Karczmie Dom Litewski przy Konsulacie Republiki Litewskiej w Sejnach.
Bazylika w Sejnach

Bazylika w Sejnach

Pies stróż w Sejnach
O wydarzeniach kulturalnych latem na Sejneńszczyźnie przeczytacie w kolejnym poście poświęconym temu regionowi;)

Komentarze

Popularne posty