Wystawy we Wrocławiu - przełom lutego/marca 2016.

W styczniu i w lutym można było obejrzeć ciekawą wystawę w Centrum Kultury Zamek w Leśnicy. Wystawa nosiła tytuł "Miłość", zostały na niej zaprezentowane prace Edwarda Dwurnika. Wybierałam się też na wystawę Poli Dwurnik w Muzeum Współczesnym, ale nie dotarłam na czas.

Zamek w Leśnicy

Edward Dwurnik jest artystą tworzącym obrazy, rysunki i rzeźby. Ma w swoim dorobku 5000 obrazów, 14 000 prac na papierze i niemal 3500 grafik. Świadczy to według mnie o dużej pracowitości artysty i jego nieustającej wenie, płodności. 
Główny obraz zaprezentowany na wystawie nosi nazwę "Miłość" i  przedstawia grupę liczącą ponad 150 osób podpisanych imieniem i nazwiskiem, którzy postawieni w rzędach wokół kolumny Zygmunta. Patrzą wprost na widza. Tworzą tłum uśmiechniętych, zadowolonych ludzi. Niektórzy z nich trzymają się za ręce, machają w przyjaznym geście,obejmują się, uważnie patrzą w naszym kierunku. Wydawać się może, że tę swoistego rodzaju grupę ludzi, łączy wspólne uczucie miłości.Nasuwa się pytanie, czy to uczucie do siebie nawzajem, czy może do widza, czy do jakiejś wspólnej idei? 

Obraz "Miłość"

Mi na wystawie w Leśnicy zabrakło opisów obrazów, jakiegoś objaśnienia, próby interpretacji przedstawionej sztuki. Według mnie przydałoby się to dla takich laików jak ja. Obrazy były zaprezentowane w jednej niewielkiej salce, obejrzałam je w ciągu pół godziny. Według mnie dla Dwurnika charakterystyczne jest przedstawianie ludzi z bruzdami, głęboko zarysowanymi zmarszczkami, na to zwróciłam uwagę.

W Centrum Kultury Zamek moją uwagę zwróciła metalowa skrzynia, umożliwiająca zapoznanie się z dorobkiem projektu Wrocław-wejście od podwórza. Projekt jest częścią programu sztuk wizualnych ESK Wrocław 2016. Jego celem jest realizacja artystycznych przedsięwzięć na zaniedbanych wrocławskich podwórkach. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj (klik). W odwiedzonym przeze mnie zamku można było usłyszeć nagrania dotyczące ciekawych, dawnych miejsc w Leśnicy. Sprawdźcie czy skrzynka dalej się tam znajduje.
Projekt Wejście od podwórza
Ciekawe historie- miejsca w Leśnicy
W marcu odwiedziłam Muzeum Współczesne na Placu Strzegomskim.
Od października do sierpnia można oglądać w muzeum Wystawę interaktywną - W ziemi. Wchodzi się do pomieszczenia zasłoniętego kotarami, w którym panuje zupełna ciemność. Interaktywna instalacja Patrycji Mastej z cyklu Samoobsługowe Muzeum przenosi zwiedzających w głębokie doświadczenie wielozmysłowe. Za pomocą subtelnych bodźców pobudza wzrok, dotyk, zapach i słuch, by uwrażliwić się na intuicyjne doświadczanie sztuki znajdującej się na pozostałych wystawach MWW. Do maja 2016 można obejrzeć w muzeum wystawę rzeźb Marleny Kudlickiej. Jej sztuka: metalowe konstrukcje, ciągi liczb i liter nie jest dla mnie zrozumiała.
„Interesuje mnie pytanie: Jaka tolerancja precyzji jest dopuszczalna przy transformowaniu myśli w fizyczny kształt?” Marlena Kudlicka, 2012 


Stałą wystawą jest Archiwum Jerzego Ludwińskiego. Można się tu zapoznać z pracami, dokonaniami tego polskiego teoretyka sztuki pojęciowej, krytyka sztuki. Stworzył on koncepcję "Muzeum Sztuki Aktualnej'" - ciągle zmieniającej się akcji artystycznej, "muzeum gry".  W Muzeum Sztuki Aktualnej powinno się reagować na fakty artystyczne w momencie ich powstawania. Muzeum Sztuki Aktualnej powinno być miejscem, gdzie rodzi się nowa sztuka, swoistym katalizatorem. Muzeum takie jednak nigdy nie powstało..
Jerzy Ludwiński
A Wy byliście ostatnio na jakiejś wystawie? Jakie wydarzenie artystyczne możecie polecić?
Klepsydra (jest, było, będzie), 1990 r.Komentarze

  1. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!

    OdpowiedzUsuń
  2. W Lesnicy bylam, ale nie zwiedzalam zamku. Ale polecam przespacerowac sie po parku kolo zamku. Bardzo fajnie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty