Filmy obejrzane w marcu 2016

Nie oglądam zbyt wielu filmów, a jak już mam na to czas, jest odpowiedni moment i nastrój, staram się wybrać coś ambitnego lub temat bliski memu sercu. Mam swoją listę kilkudziesięciu filmów do obejrzenia, zapisuję je w specjalnym notesie. Prawda jest taka, że jak mam do wyboru obejrzeć film czy coś poczytać, zwykle wybieram czytanie.
Przedstawiam filmy obejrzane w marcu:

- "Ave, Cezar!"
Komedia pokazująca sieć zależności, świat filmowy w Hollywood. W filmie występuje plejada gwiazd, mi najbardziej się spodobała Tilda Swinton grająca siostry bliźniacze- wzajemnie ze sobą konkurujące dziennikarki. Głównym bohaterem jest Eddie Mannix, który jest takim specem od wszystkiego, czuwa nad tym, żeby zdjęcia do filmów były kręcone na czas, a jeśli z planu zniknie główny aktor, by jak najszybciej się odnalazł ; jeśli aktorka zajdzie w ciążę, to trzeba szybko znaleźć jej męża. Dla mnie film nie był jakoś wybitnie śmieszny, ale sam pomysł  oceniam jako udany, fajnie tak spojrzeć z boku na świat przemysłu filmowego.


- "Niewinne"- polski film 2016
Film opowiedziany z perspektywy francuskiej lekarki. Zimą 1945/1946 roku poznaje ona w Poslce przebywające w klasztorze zakonnice, które odwiedzili żołnierze Armii Czerwonej, co zaowocowało ciążami u kilku z nich. Młoda lekarka pomaga zakonnicom w przyjściu dzieci na świat, przy okazji poznaje klasztorne życie, reguły, które panują w zakonie. Dla niektórych zakonnic ciąża jest straszną hańbą, jako grzech postrzegają sam dotyk obcej osoby, nawet lekarki, niektóre marzą o opuszczeniu zakonu i związaniu się z mężczyzną.


-"Obce niebo"- film produkcji polsko-szwedzkiej 2015
Historia polskiej rodziny zamieszkałej w Szwecji. Typowemu małżeństwu z córką zostaje odebrana córka przez opiekę społeczną. Patrząc ze strony Polaków nie zrobili oni nic nadzwyczajnego, co zmuszałoby organy państwa do interwencji i takich drastycznych środków. W Szwecji wzorce rodzicielskie różnią się od tych polskich. Dziecko zabrane rodzicom nie ma praktycznie możliwości powrotu do nich. Rodzice ci jednak nie poddają się i walczą o odzyskanie córki. Bardzo wzruszająca historia. 

- Pociągi pod specjalnym nadzorem - film czechosłowacki 1966
Film obejrzałam w ramach przeglądu filmów Czechosłowackiej Nowej Fali w kinie Nowe Horyzonty. Przegląd trwa do czerwca, za 6 zł można w każdy czwartek obejrzeć film prezentujący będący częścią nurtu. z tego jakże twórczego okresu. Gorąco zachęcam do udania się na któryś z seansów! Sam film jest miejscami humorystyczny, miejscami dramatyczny. Opowiada o dojrzewaniu młodego pracownika stacji kolejowej w czasie II Wojny Światowej. Sama wojna jest mniejszym zmartwieniem niż problemy natury seksualnej, których doświadcza bohater.Komentarze

Popularne posty