Wystawy obejrzane w marcu 2016

W marcu obejrzałam dwie wystawy w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Przy okazji odbyłam spacer po centrum Wrocławia. Zupełnie nie wiedziałam, że przy obecnej ulicy Łąkowej znajdowała się synagoga żydowska. Nazywana była "Synagogą Na Wygonie". Była to największa wrocławska synagoga! Została zburzona podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku.
Tablica upamiętniająca miejsce znajdowania się synagogi i noc kryształową
Byliście już w Narodowym Forum Muzyki? Jakiego rodzaju wydarzenia muzyczne możecie mi polecić?Główną wystawą, która przyciągnęła naszą uwagę była prezentacja Arcydzieł malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku. Na wystawie można zobaczyć obrazy takich artystów jak: Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Jan Cybis, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Alfons Karpiński, Jacek Malczewski, Tadeusz Makowski, Józef Pankiewicz, Zygmunt Rozwadowski, Hanna Rudzka – Cybisowa, Jan Stanisławski, Zofia Stryjeńska, Władysław Ślewiński, Zygmunt Waliszewski, Wojciech Weiss, Stanisław Witkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański i inni. Mi się najbardziej podobały obrazy Zofii Stryjeńskiej. Jej osoba jest mi bliska: byłam kiedyś na większej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie poświęconym jej twórczości i czytałam o jej burzliwym życiu. Mąż, który miał jej dosyć, z którym pozostawała w konflikcie,umieścił ją w szpitalu psychiatrycznym jako niby osobę niezrównoważoną, żeby odciąć ją od dzieci. Była wielką artystką, miała swój własny styl. 
Wystawa jest czynna do 24 kwietnia 2016 roku. 
Takie jezioro jak na "naszej" Suwalszczyźnie;)

W Muzeum Miejskim Wrocławia można obejrzeć pierwszą w Polsce wystawę artystów pochodzenia żydowskiego tworzących we Wrocławiu w okresie międzywojnia. Wystawa koncentruje się wokół osoby Heinricha Tischlera. Tworzył on głównie portrety, pejzaże, sceny uliczne.  Sam artysta  został aresztowany podczas nocy kryształowej w 1938 i umarł miesiąc później w wyniku wycieńczenia organizmu, już po zwolnieniu do domu. Jego żonie udało się uratować jego dorobek i przenieść  dzieła i przechować w Londynie. 
Wystawa jest czynna do 31 lipca 2016 roku.
Ogród pałacowy, widok na sąd i Sky Tower


A to zdjęcie skąd pochodzi?

Na obu wystawach nie można było robić zdjęć, a ja staram się nie łamać prawa, więc Wam też takowych nie przedstawiam. Warto się wybrać samemu i wyrobić sobie własne zdanie, zagłębić się w historię sztuki. 

Komentarze

Popularne posty