Pawłowice we Wrocławiu

Pawłowice są osiedlem Wrocławia, należącym do Psiego Pola. Mnie  zainteresował pałac z otaczającym go parkiem i zapragnęłam zobaczyć to miejsce. Z centrum miasta można dojechać autobusem nr 130 lub szynobusem. Pawłowice znajdują się na samych obrzeżach Wrocławia. 
Pierwotnie folwark w Pawłowicach należał do klasztoru św. Wincentego we Wrocławiu. W 1891 roku teren został nabyty przez Henryka Korna i wybudowano tu pałac. Rodzina Kornów była wydawcami i mecenasami sztuki. Jeszcze przed II Wojną Światową po stawie w parku pływały gondole, łódki, kobiety w długich sukniach spacerowały po arboretum. 
Obecnie teren jest własnością Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, mieści się tu Centrum Kształcenia Ustawicznego: odbywają się szkolenia, konferencje. W 1996 pałac z folwarkiem zostały wpisane do rejestru zabytków. Park liczy sobie osiem hektarów. W pałacu znajduje się restauracja, w budynkach folwarku jest obecnie hotel.
Pałac w PawłowicachW parku (arboretum) znajduje się dwieście gatunków drzew i krzewów. Najbardziej znany to dąb szypułkowy Paweł o obwodzie 7,6 m. Jest to pomnik przyrody. Spacerując po parku widzimy tabliczki informujące o ciekawszych roślinach. Warto też zwrócić uwagę na gloriettę i mostek z początku XX wieku oraz rosarium. 

Glorietta

Staw z widokiem na gloriettę
Dąb szypułkowy: obwód ponad 7,6 m


Rosarium przy pałacu
Nie odwiedziliśmy restauracji - nie jest dostępna dla turystów. Wydaje mi się, że restauracja obsługuje jedynie grupy zorganizowane, które dokonają wcześniejszej rezerwacji. Po wyjściu z parku przeszliśmy obok folwarku, czuliśmy zapach koni ze stajni. Kiedy chcieliśmy podejść bliżej do budynków i przyjrzeć się im, zostaliśmy przegonieni. 

Folwark

Folwark

Całkiem przyjemne miejsce do odwiedzenia, brakuje jedynie  kawiarni lub innego lokalu gastronomicznego, oferującego jedzenie osobom zwiedzającym park  i okolicę.

Komentarze

Popularne posty